Czym Jest i Dlaczego Powinieneś Nauczyć się Gatsby.js w 2022 roku

Co to Gatsby.js?

Gatsby.js jest opartym na React, darmowym frameworkiem, który pomaga budować błyskawicznie działające strony internetowe i aplikacje. Wyróżnia go: wbudowana wydajność, skalowalność i bezpieczeństwo.

Gatsby.js jest generatorem stron statycznych. Oznacza to, że wszystkie Twoje strony stają się statystycznymi plikami HTML. Wszystkie dane, które znajdują się w CMS bądź innym źródle danych zostają pobrane w trakcie budowania aplikacji i przekazane do Reacta.

Gatsby.js posiada świetnie napisaną dokumentację oraz oparty jest o nowoczesny stack technologiczny, czyli React.js. Używany jest do tworzenia stron, blogów oraz aplikacji, czy sklepów.

Gatsby.js i Jamstack

Gatsby.js jest obecnie jednym z najpopularniejszych frameworków React do budowania szybkich i przyjaznych pod kątem SEO stron internetowych w architekturze Jamstack.

Można go doskonale połączyć z różnymi HeadlessCMSami lub platformami eCommerce, aby osiągnąć nadzwyczajną wydajność i wyniki SEO.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest Jamstack, zapraszam do przeczytania mojego artykułu - Czym jest Jamstack i dlaczego warto go znać w 2022 roku?

Zalety Gatsby.js

Gatsby zyskuje popularność dzięki wielu korzyściom oferowanym zarówno deweloperom, jak i właścicielom firm.

Szybkość ładowania strony

W dzisiejszych czasach bounce rate przy długim ładowaniu strony jest dość wysoki. Dzięki Gatsby.js jesteś w stanie zbudować stronę, która załaduje się w ułamku sekundy.

Przykładem takiej strony może być mój blog, który ładuje się w ~270 ms. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zbudować bloga w Gatsby.js od zera, sprawdź mój artykuł.

Optymalizacja SEO

Strony oparte na Gatsby.js, tak jak wspominałem wcześniej, to wygenerowane pliki statyczne. Dzięki swojej wydajności, lekkości i łatwości skanowania przez roboty Google są bardzo dobrze zoptymalizowane pod kątem SEO.

Bezpieczeństwo

Gatsby.js pobiera wszelkie potrzebne dane, takie jak, np. posty w trakcie budowania aplikacji. Takie rozwiązanie sprawia, że pliki statyczne znajdujące się na serwerze nie posiadają żadnej informacji na temat baz danych i innych wrażliwych danych.

Niskie koszty hostingu

Do przechowywania statycznych plików nie potrzebujesz drogich planów hostingowych, bądź serwera Node.js. Wystarczy zwykły hosting, taki jak Hostinger, GitHub Pages lub Netlify.

Nowoczesny stack technologiczny

Gatsby.js wykorzystuje najnowsze standardy i technologie webowe, w tym React, GraphQL i Webpack, które są obecnie bardzo popularne.

Łatwy do nauki

Dzięki świetnej dokumentacji Gatsby.js jest bardzo łatwy w nauce. Dodatkowym atutem jest to, że przyjemnie się z nim pracuje.

Ogromna społeczność

Popularność Gatsby.js rośnie, a wraz z nią jego społeczność. Jeśli masz jakiś problem, jest duża szansa, że znajdziesz rozwiązanie w internecie.

Wiele źródeł danych

Gatsby.js umożliwia korzystanie z dowolnej liczby źródeł danych - od plików lokalnych w formacie JSON po HeadlesCMSy i bazy danych. Innymi słowy, z dowolnego źródła z dostępnym API.

Łatwa skalowalność

Gatsby wykorzystuje technologie, które są w stanie błyskawicznie zapewnić skalowalność podczas gwałtownych wzrostów ruchu, jednocześnie chroniąc dane przed tradycyjnymi podatnościami po stronie serwera.

Wzrost popularności Jamstack

Jamstack to nowa architektura tworzenia stron internetowych, do którego idealnie wpasowuje się Gatsby.js. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat Jamstack.

Wiele pluginów

Biblioteka wtyczek Gatsby jest open-source'owa, darmowa i zawiera wszystko. Dzięki niej jesteś w stanie zintegrować Gatsby.js z prawie każdą aplikacją.

Alternatywa Gatsby.js - Next.js

Gatsby ma swojego konkurenta, który nazywa się Next.js i jest również oparty na React.

Najważniejszą różnicą jest to, że Next.js pracuje po stronie serwera, gdzie renderuje pliki, w odróżnieniu od Gatsby.js, który generuje strony na poziomie budowania aplikacji.

Mają one wiele wspólnego, jak szybkość i wydajność, ale także mają swoje różnice, które opisałem w tym artykule.

Podsumowanie

Gatsby.js jest obecnie niezwykle popularnym i lubianym frameworkiem. Praca z nim jest bardzo przyjemna i satysfakcjonująca, a świetna dokumentacja pozwala w prosty sposób nauczyć się jego podstaw.

W związku ze wzrostem popularności Jamstack oraz dalszą "dominacją" Reacta nauka Gatsby.js w 2022 roku z pewnością jest dobrym pomysłem.

Sprawdź w jaki Gatsby.js może trzykrotnie zwiększyć ruch na Twojej stronie 🚀

Umów się na darmową konsultację!

Zaprojektuj razem ze mną profesjonalną stronę internetową dla Twojej firmy, powiększ swoją bazę klientów i bądź o krok przed konkurencją 🚀